28 Ocak 2014 Salı

YAPAY İK

İnsan Kaynakları için teknoloji sadece sosyal medya ve ofis teknolojilerinden mi ibaret?  

Uygulamalar ne kadar teknolojik?  

Sanırım İK, dijitalleşen dünyada teknolojiden tam anlamıyla istifade edemiyor. 


3G, bulut,tablet, sanal masaüstü gibi iş hayatını kolaylaştıran teknolojiler varken İK hala yazıcıdan cv çıkartarak dosyalar dolusu cv arşivleri arasında zaman geçiriyor.

Oysa ki gelecekte o kadar uçuk teknolojiden bahsediliyor ki, İnsan Kaynakları hala günümüzün teknolojisini tam olarak kullanamamışken geleceğin uçuk teknolojisine nasıl yetişecek doğrusu merak ediyorum.

Her ne kadar tam olarak istifade edemese de bu uçuk teknoloji insan kaynaklarının iş yapısını ve organizasyonunu değiştirecek gibi görünüyor.

Yapay zeka belki de istihdamın en büyük rakibi olacak. Çalışanların yerini makinaların, yeteneklerin yerine de yapay zekanın alacak olması şuan kimsenin gündeminde değil gibi.

Gelecek teknoloji sadece istihdamı mı değiştirecek? 
Kesinlikle hayır. İş modelleri de değişecek. Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızın vazgeçilmez aksesuarı olacak.

Bugün var olan Google glass daha da gelişerek dijital lens olarak gözlerimizdeki yerini alacak. Bir bakışta çalışanların yüzünü tanıyıp özgeçmişleri ve yetenekleri anında gözlerimizin önüne gelebilecek. 

Dahası konuşulan yabancı dil çalışanın gözleri önünden çeviri olarak geçebilecek.

Bitmedi, çalışanın sahada gördüklerini yöneticileri de görebilecek. Dolayısıyla çalışanın ihtiyacı ya da karşılaşılan problemine anında müdahale edilebilecek. Ya da çalışanın maruz kaldığı baskı veya motivasyon kırıklığına yerinde müdahale edilebilecek.

Çalışanlar sanal doktorları veya danışmanlarına anında bilgi danışabilecek.
İşbaşı yapan çalışan oryantasyon ve mesleki bilgileri anında göz önünden takip edilebilecek.

Bu teknolojiler olacakların çok küçük bir parçası.
Sanırım bu kadarı bile çalışanların teknolojiye bakış açılarını farklılaştırabilir. Her ne kadar bu teknolojiler ve dijitalleşme uçuk görünse de yakın gelecekte iş modelleri içerisinde yerini alacak.

Özellikle İK çalışanları, var olan teknolojiyle soysal medyaya ayırdıkları zamanlarını bu teknolojilere de ayırmalıdırlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder